Co to za trening?

Można poprawić nie tylko swoją zdolność do zapamiętywania, ale też polepszyć koncentrację uwagi. Psychologowie sugerują, że trening pamięci pozytywnie wpływa na spostrzegawczość i zdolność do uczenia się. Chcemy sprawdzić czy trening pamięci wpływa także na inne nietrenowane funkcje np. odporność na złudzenia.


Na czym będzie polegało badanie, co uczestnicy będą robić i ile czasu zajmie?

Spośród wszystkich którzy się do nas zgłoszą wybierzemy 60 osób, które wezmą udział w treningu pamięci. Raz dziennie, o dowolnej porze, każdy będzie musiał się zalogować ze swojego prywatnego komputera na platformę z różnorodnymi grami i przez 18 kolejnych dni, przez 45 minut grać w specjalnie przygotowane przez naukowców gry. W trakcie tych 18 dni będzie można sobie zrobić trzy jednodniowe przerwy od trenowania. Przerwy te nie mogą jednak oznaczać 3 dniowej luki w treningu, trening aby był skuteczny musi być systematyczny.


Gdzie będą się odbywały treningi?

Trenujemy w domu na swoim komputerze. Żeby móc przystąpić do badania, trzeba mieć stały dostęp do Internetu, ponieważ trening będzie się odbywał na platformie internetowej.

Czy oprócz treningów będą jakieś dodatkowe zadania?

Zanim zaczną się treningi, każdy weźmie udział w rozwiązywaniu zestawu testów. Testy będą trwały ok. 4h i będą przeprowadzane na Uniwersytecie SWPS w Warszawie oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Taki sam zestaw testów trzeba będzie wypełnić jeszcze dwa razy po zakończeniu sesji treningowych. Testy te powiedzą nam, jak granie wpływa na funkcjonowanie procesów poznawczych i nawet co dzieje się pod wpływem gier w mózgu.


Czy za udział w treningu są przewidziane nagrody?

Każda osoba, która ukończy wszystkie sesje treningowe, otrzyma wybraną przez siebie nagrodę gwarantowaną. Do wyboru będzie karta podarunkowa o wartości 120 zł do jednej z galerii handlowych lub możliwość udziału w szkoleniu, które poprowadzą znani w świecie psychologicznych szkoleń eksperci. Oprócz tego, w trakcie 18 dni treningowych odbędzie się 6 losowań nagród rzeczowych. Co ważne, z każdym kolejnym losowaniem wartość oraz liczba nagród będzie rosła. Oznacza to, że z losowania na losowanie każdy uczestnik będzie miał coraz większą szansę na wygranie coraz bardziej atrakcyjnej nagrody. Dla osoby, która osiągnie najwięcej punktów w treningu pamięci przewidziana jest nagroda pieniężna w wysokości 1300 zł.


Jakie są kryteria udziału w treningu?

Zaproszenie jest kierowane do osób, które:

  • mają nie mniej niż 20 i nie więcej niż 30 lat
  • - nie mają wady wzroku
  • - są praworęczni
  • - dysponują komputerem z dostępem do Internetu
  • - dysponują czasem – ok. 45 min. dziennie przez 18 dni z rzędu oraz na trzykrotne testy na uniwersytecie.


Projekt jest realizowany w ramach grantu OPUS 9 „Wpływ treningu funkcji poznawczych na podatność na złudzenia wzrokowe”.